Pluraj ŝotoj pri Rokytnice nad Jizerou 31.12.2016 nur kelkajn tagojn antaŭ neĝado .......

Rokytnice(německyRochlitz) Estas urbo kaj monto feriejo en la okcidenta montaro. Lokita en la Liberec regiono, Semily distrikto, en plilongigita valo Huťský rivereto inter montoj macizos gvardio (782 m) Diabla Monto (1022 m) kaj Lysa horo (1344 m) kaj laŭ la maldekstra (orienta) bordo de la rivero Jizera. Li vivas ĉi tieproksimume 2 700loĝantaro.

Město v údolí Huťského potoka bylo zřejmě založeno kolem roku 1574 jako sklářská osada. První obyvatelé se zde živili těžbou dřeva, mědi, stříbra a olova. V roce 1625 neka zdejší ložiska prozkoumat Albrecht z Valdštejna, který zároveň zlepšil životní podmínky zdejších horníků. Po Valdštejnově smrti význam dolů opět upadá. Ĉu vi faras 20.století zdejší obyvatelstvo snažilo hornickou činnost obnovit, ale nikdy se jim to již nepodařilo. Ĉi tiu eniro estis poŝtita en la tradicia sistemo. I po třicetileté válce byli občané Rokytnice většinou protestantského vyznání, z čehož plynuly ne zcela úspěšné snahy o rekatolizaci. V 18. století docházelo ve městě ke vzpourám poddanstva. V iĝas senpaga kaj senprokraste. Ĉi tiuj projektoj estas uzataj kiel Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou, která byla do provozu uvedena v roce 1899. V-roko 1903 perla ve střední Rokytnici postavena nová radnice, která prošla v 70. letech rekonstrukcí. Po 2. Světové válce a odsunu německy mluvících obyvatel dochází k rozvoji turistického ruchu ve městě i okolí.

Území

Celkem zahrnuje čtyři katastrální území: Dolní Rokytnice, Horní Rokytnice nad Jizerou, Rokytno v Krkonoších a Františkov v Krkonoších. Z estas malkaŝita, ke vi estas malkaŝita, Dolní Rokytnice navíc rozlišují ještě místní části Hleďsebe, Hranice a Studenov.

Katastrální území Dolní Rokytnice ve městě Rokytnice nad Jizerou zahrnuje kromě vlastní Dolní Rokytnice ještě sídelní celky Hleďsebe, Studenov, Liščí Díra, Hranice, Vilémov, Letní Strana, Zimní Strana, Malá Rokytnice. Ĉi tiu estas senpaga kaj senpaga. Do Dolní Rokytnice patří i kostel svatého Michaela archanděla.

Hranice mezi Dolní a Horní Rokytnicí probíhá náměstím před radnicí: většina plochy náměstí patří do Dolní Rokytnice, radnice s obchodním domem však již patří do Horní Rokytnice.

Katastrální území Horní Rokytnice nad Jizerou zahrnuje kromě vlastní Horní Rokytnice ještě sídelní celky Horní Ves, Horní Kout, Zákoutí, Hrušov a Horní Domky. Na hlavní silnici je vymezeno na západě náměstím s radnicí, na východní straně končí nedaleko za Horním náměstím a autobusovým naturražím (hřiště již patří k Rokytnu). Na jihu do něj patří celý Sachrův hřeben, na severozápadě oblast Na skalkách a Kostelní vrch.

Katastrální území Rokytno v Krkonoších zahrnuje kromě vlastního Rokytna i sídelní celky Háj, V Rybníčkách, Světlanka, Dvoračky. Ĉu území Dale Patri Horní ĵetis údolí Huťského potoka včetně Huťského vodopádu, severozápadní úbočí Vlčího hřebene pas území az k hlavnímu hřebeni Krkonoš: Lysa horo, Ricky Velká Mumlava al Malá Mumlava včetně Malé Casti Mumlavy po soutoku (od Krakonošovy snídaně az k Ústí Vosecké strouhy ), Vosecká bouda a vrch Tvarožník; na hřebeni v okolí vrchu SokolníkuRokytno hraničí s Polskem.

Katastrální území Františkov v Krkonoších zahrnuje osadu Františkov, ležící jižně od Sachrova hřebene, a pás území východně od osady až k vrcholu Vlčího hřebene.

ĉeestanta

Za posledních 15 let došlo ve městě k mnoha citelným změnám. Byl vybudován obrovský lyžařský areál s 28 vleky a čtyřsedačkovou lanovkou na Lysou horu. Tato lanová dráha je jediná, která vede do I. zóny KRNAP. Vojo per 2006 per ĝi estas skribita kiel Horní domky. Vede z parkoviště u Rokytky k chatě Lovčenka.

Ĉu vi volas vidi ĉi tiun tipon sur via kapablo? Perly kompletně vybudována nová náměstí (Horní náměstí a Dolní náměstí) s domy apartmány v alpském stylu a kvalitními službami. Proksimume, Vi povas uzi ĉi tiun tipon, Kiel ajn, Kaj kiam mi estas tre malklara. Toto nebezpečí bylo zažehnáno av současné době patří Rokytnice nad Jizerou mezi naše nejatraktivnější střediska letní i zimní dovolené v Krkonoších. Ĉi tiu artikolo estas malplena, 2 mateřské školy, Zvláštní škola a zdravotní středisko.

Ulio de pli da mondoj ne estas pli bona ol ni: Se vi volas serĉi novan proponon Horní náměstí v Horní Rokytnici. Proksimume, por ke vi ne povas serĉi, por ke vi ne bezonas, por ke ni ne estu permesitaj, por ke ni ne estu permesataj, sed ne estas por vi.


Ensaluti en vian konton

×
Ĉu vi forgesis vian DETALOJ?
×

supreniros

Share
GTranslate Please upgrade your plan for SSL support!
GTranslate Your license is inactive or expired, please subscribe again!